چاه تیان یا چشمه طیان ازنا

در این مقاله، شما را با چاه تیان (یا طیان)، یکی از جاذبه‌های گردشگری ازنا در منطقه اشترانکوه، آشنا خواهیم کرد. چاه تیان، یک چشمه زلال و عمیق در میان کوهستان‌های زاگرس است که به عنوان یک مکان آرامش‌بخش و جذاب مورد توجه گردشگران و طبیعت‌گردان بومی و غیر بومی قرار گرفته است.

چاه تیان ازنا

چاه تیان کجاست؟

چاه تیان واقع در استان لرستان، شهرستان ازنا، در 22 کیلومتری غرب شهر ازنا و در شمال غربی دامنه شمالی اشترانکوه قرار دارد. این چاه 2 کیلومتر بعد از روستای تیان واقع شده است.

از چه مسیری به چاه تیان برویم؟

قبل از ورود به جزئیات بیشتر درباره این مقصد طبیعی، اجازه دهید تا به شما راهنمایی کوتاهی در مورد مسیر رسیدن به چاه تیان ارائه دهیم. این مکان از شهر ازنا فاصله نسبتاً کمی دارد (حدود 25 کیلومتر) و با توجه به اینکه مسیر آن آسفالت است، به راحتی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.

برای سفر به چاه تیان از شهرستان ازنا به سمت شهرستان دورود حرکت کنید. کمتر از 20 کیلومتر که از شهر ازنا دور شوید، تابلوی «دربند» خودنمایی خواهد کرد و باید از خروجی سمت راست جاده خارج شوید. این خروجی یک زیرگذر محلی است که شما را به سمت جنوب جاده ازنا-دورود و اشترانکوهِ باشکوه هدایت خواهد کرد.

خیلی زود به روستای دربند خواهید رسید. روستای دربند به قدر کافی سرسبز و زیباست اما این فقط ابتدای راه است. هرچه به سمت اشترانکوه و چاه تیان بروید، سرسبزی و طبیعت زیباتری خواهید دید که هوش از سرتان خواهد برد. پس کاملا از مسیری که پیش رو دارید لذت ببرید.

مسیر چاه تیان ازنا
ابتدای مسیر چاه تیان

حدود 6 کیلومتر بعد از روستای دربند، به روستای تیان می‌رسید. از روستا که عبور کنید، شیب جاده کمی بیشتر و سرسبزی مسیر کمتر خواهد شد و بعد از حدود دو کیلومتر، در سمت چپ جاده درختانی را خواهید دید که اطراف چشمه تیان یا به قول بومی‌ها چاه تیان را احاطه کرده‌اند.

مسیر چشمه تیان ازنا
انتهای مسیر چشمه تیان

بهترین زمان برای بازدید از چاه تیان چه فصلی است؟

بهترین زمان برای سفر و بازدید از چاه تیان فصل بهار و تابستان است. معمولا از اواسط یا اواخر تابستان، آب چشمه تیان به یکباره خشک می‌شود. یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از چاه تیان، اردیبهشت ماه است، چرا که آب و هوای منطقه بسیار مطبوع و دلپذیر بوده و طبیعت دشت تیان نیز به غایت زیباست و چشم هر بیننده‌ای خیره و مسحور می‌کند.

چاه تیان در فصل بهار
چاه تیان در فصل بهار

ویژگی‌های منحصر به فرد چاه تیان چیست؟

چاه تیان 1885 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بستر آن سنگی است. این چشمه درست در دامنه اشترانکوه قرار دارد و علت اینکه آن را به «چاه» نامگذاری کرده‌اند این است که حالت گودالی دارد که قطر دهانه‌ آن حدود ۳ تا ۴ متر بوده و عمق آن نیز به ۵ متر ‌می‌رسد.

چاه تیان در فصل بهار
چاه تیان در فصل بهار

چشمه یا چاه تیان ازنا در فصل بهار به یکباره فوران می‌کند و پرآب می‌شود و در اواخر تابستان یا اوایل پاییز با سردشدن هوا به یکباره فروکش کرده و تا دوره آبی بعدی کاملا خشک باقی می‌ماند. این ویژگی سبب شده است تا تیان یکی از چشمه‌های فصلی و پدیده‌های طبیعی مرموز محسوب شود. (چشمه تیان برخلاف چشمه‌های فصلی دیگر به تدریج پرآب و یا کم‌آب نمی‌شود بلکه این فرآیند کاملا ناگهانی صورت می‌گیرد.) آب چشمه تیان، سبک و قابل آشامیدن است.

چاه تیان در فصل زمستان
چاه تیان در فصل زمستان

چاه تیان جایی برای فرار از شلوغی و زندگی شهری

تصور کنید که از شهرهای پرترافیک و پرسرصدا فرار کرده و به یک نقطه‌ی آرام و طبیعی در قلب زاگرس رسیده‌اید. جایی که ترافیک و صداهای شلوغی جای خود را به کنار زمانی آرامش‌بخش و طبیعت زیبا جا داده‌اند. یکی از بهترین مکان‌ها برای گریز از زندگی شهری و نزدیکی به طبیعت.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد چاه تیان، آبی است که از آن جاری می‌شود. آب چاه به علت منشاء خود در کوهستان‌های زاگرس بسیار خالص و تمیز است. آب شفاف، بسیار خنک و گوارا، تجربه‌ی شگفت‌انگیزی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند.

چاه تیان ازنا نه تنها به دلیل آب فراوان و زلال خود معروف است، بلکه اطراف این چشمه نیز دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی است. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به دربند، دره تخت، کمندان، تونل برفی، آبشار عروس و گردش در زمین‌های اشترانکوه اشاره کرد.