معرفی کمندان ازنا (راهنمای سفر + تصاویر)

روستای کمندان در شهرستان ازنا، استان لرستان، واقع شده است. این روستا در دامنه اشترانکوه قرار دارد و با طبیعت زیبا و کوهستانی، چشم‌اندازهای خیره‌کننده و منحصربه‌فرد و آب و هوایی خنک، محیطی آرامش‌بخش و جاذبه‌ای محبوب برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت محسوب می‌شود.

 

کمندان شهرستان ازنا
منطقه کمندان ازنا | عکاس مجید شیرازی

ویژگی های کمندان ازنا

روستای کمندان ازنا یکی از دیدنی‌ترین و زیباترین مناطق آلپ ایران (اشترانکوه) محسوب می‌شود که فقط حدود 23 کیلومتر با شهر ازنا فاصله دارد. آب و هوای کمندان ازنا سرد و کوهستانی است و در فصل بهار و تابستان بسیار سرسبز و زیباست. 

کمندان یکی از مکان های دیدنی شهرستان ازنا به شمار می‌رود که به دلیل طبیعت زیبا، مورد توجه گردشگران بومی و غیربومی بسیاری قرار گرفته است. لازم به ذکر است که مسیر تونل برفی و آبشار عروس، از دیگر جاذبه های گردشگری ازنا، از کمندان می‌گذرد.

 

گردشگر در روستای کمندان ازنا
طبیعت زیبای منطقه کمندان | عکاس نامشخص

 

 

بهترین فصل برای سفر به کمندان

اگر در فصل بهار به منطقه کمندان سفر کنید، اولین منظره‌ای که می‌بیند اشترانکوه پوشیده از برف، دامنه سرسبز و دریاچه زیبایی است که پشت سد کمندان ایجاد شده است. بهترین فصل برای سفر به این منطقه بهار و تابستان است، البته طبیعت پاییز و زمستان کمندان نیز جذاب و دیدنی است.

مسیر سفر به کمندان ازنا

فاصله شهر ازنا تا کمندان تقریبا 23 کیلومتر است و اگر با خودروی شخصی قصد سفر به کمندان را داشته باشید، حدود 30 دقیقه طول خواهد کشید تا به مقصد برسید. ابتدا به میدان راه آهن شهر ازنا بروید. خروجی جنوب غربی این میدان، جاده‌ای است که به سمت دره تخت و کمندان می‌رود. با عبور از روستاهای گرجی، دره تخت، نصرت‌آباد و سیاوش‌آباد و در نهایت بلافاصله پس از جاگذاشتن آخرین پیچ جاده، با دیدن منظره زیبای این تکه از اشترانکوه، شگفت‌زده خواهید شد.

لازم به ذکر است که تمام طول این جاده زیبا، آسفالت است و یقینا این سفر، به عنوان تجربه‌ای خاطره‌انگیز و لذت‌بخش برای همیشه در ذهن شما باقی خواهد ماند.

پیشنهاد زمان‌بندی سفر به کمندان

پیشنهاد «ازنای من» به شما این است که برای بازدید از طبیعتِ منحصربه‌فرد و جذاب کمندانِ شهرستان ازنا، یک روزِ کامل وقت بگذارید. اگر تصمیم دارید از استان یا شهر دیگری به شهرستان ازنا سفر کنید، بهتر است شب را در یکی از اقامتگاه‌های این شهر استراحت کنید و صبح زود به سمت کمندان حرکت کنید.

صبحانه را در کنار دریاچه سد کمندان میل کنید و باتوجه به اینکه تونل برفی و آبشار عروس نیز در منطقه کمندان قرار دارند، بعد از صرف صبحانه به سمت اشترانکوه حرکت کنید.

 

دریاچه سد کمندان شهرستان ازنا
دریاچه سد کمندان | عکاس مجید شیرازی

اگر سطح آب دریاچه پشت سد کمندان، خیلی بالا نباشد می‌توانید تا انتهای روستا را با خودروی خودتان طی کنید. احتمالا همانطور که حدس می‌زنید مسیر تونل برفی و آبشار عروس را باید پیاده بروید.

رفت و برگشت شما ممکن هست حدود 6 ساعت زمان ببرد، پس در کوله‌پشتی خود آب و مقداری خوراکی داشته باشید تا در طول پیاده‌رودی و کوهنوردی انرژی شما را تامین کند.

مسیر رسیدن به تونل برفی و آبشار عروس سخت و طاقت فرسا نیست و نیاز نیست که کوهنورد حرفه‌ای باشید. با خانواده هم می‌توانید این مسیر را طی کنید، اما فراموش نکنید که کفش و لباس مناسب داشته باشید.

 

ابتدای مسیر تونل برفی و آبشار عروس
ابتدای مسیر تونل برفی و آبشار عروس | عکاس مینا کریمی

فکر اینکه ناهار را کنار آبشار عروس یا تونل برفی صرف کنید، از سرتان بیرون کنید. بهترین زمان و بهترین محل برای صرف ناهار، در دامنه کوه یا کنار دریاچه است. اگر زرنگ باشید می‌توانید تا ساعت 14 خودتان را به دامنه کوه برسانید.

اگر با تمام اکیپ یا به همراه تمام اعضای خانواده به سمت تونل برفی و آبشار عروس می‌روید، این نکته را درنظر داشته باشید که ممکن است پس از بازگشت و رسیدن به دامنه کوه انرژی کافی برای فراهم کردن غذایی مثل جوجه کباب را نداشته باشید. پس برای سفر به کمندان، تونل برفی و آبشار عروس غذای مناسب‌تری را انتخاب کنید و جوجه کباب را بگذارید برای روز بعد و یک سفر یک روزه دیگر، مثلا به دربند و چاه تیان ازنا.

 

عکس کمندان شهرستان ازنا
کمندان ازنا | عکاس مینا کریمی

روستای کمندان و اهالی آن

روستای کمندان، روستایی سرسبز، با باغ‌های گردوی فراوان بود و رودخانه کمندان نیز که از اشترانکوه سرچشمه می‌گیرد، از میان این روستا عبور می‌کرد. روستای کمندان و اهالی آن به دلیل آبگیری سدی که در این منطقه احداث شده است، باید در منطقه دیگری سُکنا گزینند. در حال حاضر بخشی از روستای کمندان به زیر آب رفته است. اهالی روستای کمندان از ایل بختیاری (طایفه عبدالوند میوند) می‌باشند.

با وجود اینکه بعد از آبگیری سد کمندان، این روستای زیبا تقریبا به زیر آب رفته است اما جذابیت و زیبایی این منطقه همچنان باقی است و حتی دریاچه‌ای که پشت سد ایجاد شده است، زیبایی این منطقه از آلپ ایران را دوچندان کرده است.