معرفی کامل دریاچه گهر

دریاچه گهر لرستان ازنا

اگر به دنبال تجربه‌ای خارق‌العاده و هیجان‌انگیز هستید، سفر به طبیعت بکر و دست نخورده دریاچه گهر یکی از بهترین انتخاب‌هاست. در این مقاله، با زیبایی‌ها و جاذبه‌های دریاچه گهر آشنا خواهید شد. همچنین راهنمای سفر، تجهیزات لازم و نکات مهم در سفر به دریاچه گهر به طور کامل شرح داده شده است تا خود را برای یک سفر جذاب و ماجراجویی به قلب اشترانکوه ازنا آماده کنید. به گهر سحرانگیز خوش آمدید، جایی که جادوی طبیعت در انتظار شماست.

ویژگی های دریاچه گهر

دریاچه گهر، یک جواهر درخشان با ویژگی‌های طبیعی منحصربه‌فرد، در جنوب غربی شهرستان ازنا قرار دارد. این دریاچه درست در دلِ آلپ ایران (اشترانکوه) قرار دارد و به «نگین اشترانکوه» مشهور است. 

دریاچه گهر در محدوده استان لرستان واقع شده و از طریق مختصات جغرافیایی ۳۳°۱۸′۲۷″ شمالی و ۴۹°۱۶′۵۴″ شرقی محل‌یابی می‌شود. دریاچه گهر در فاصله 20 کیلومتری شهرستان ازنا و درست پشت قله سن بران اشترانکوه ازنا قرار دارد. 

طبق اطلاعات موجود در گوگل ارث، دریاچه گهر 2,335 متر از سطح دریا ارتفاع دارد (یعنی حدود 2/5 کیلومتر!) و با توجه به اینکه در دل یک رشته‌کوه قرار گرفته است، مساحت آن نیز قابل توجه است و با حدود 85 هکتار، یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین ایران محسوب می‌شود.

آب دریاچه گهر به قدری زلال است که کف دریاچه به خوبی قابل مشاهده است. میزان بارش سالانه در منطقه‌ی گهر حدود ۹۳۳ میلی‌متر است، این بارش‌ها در روزهای سرد کوهستان، به صورت برف اتفاق می‌افتد و در این زمان‌ها سطح دریاچه یخ می‌بندد.

یخ زدن دریاچه گهر در فصل زمستان
یخ زدن سطح دریاچه گهر در فصل سرما | عکس از اینستاگرام farhad.koulivand
دریاچه گهر اشترانکوه
دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام farhad.koulivand
دریاچه گهر لرستان
دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام farhad.koulivand

این گنجینه طبیعی شامل دو بخش به نام‌های «گهر بزرگ» (کله گهر) و «گهر کوچک» (کره گهر) است که هر یک از آن‌ها رمز و رازهای زیبایی را در خود پنهان دارد. گهر بزرگ تا ۱,۸۰۰ متر طول و ۵۰۰ متر عرض دارد و عمق آن نیز به حدود ۲۸ متر می‌رسد. از طرفی، گهر کوچک تا 3 متر عمق دارد و طول آن ۵۰۰ متر و عرض آن ۱۵۰ متر است و به تنهایی یک منظره دیدنی و دل‌نشین می‎‌باشد.

این دریاچه به دلیل نداشتن راه ماشین‌رو تا حدود زیادی بکر و دست نخورده باقی مانده است و کاملا عاری از هرگونه آلودگی صوتی می‌باشد و برای آن دسته از افرادی که به دنبال سکوت و آرامش کامل در دل طبیعت هستند، بسیار دلنشین و جذاب خواهد بود.

مسیرهای رفتن به دریاچه گهر

به طور کلی دریاچه گهر سه مسیر اصلی دارد و بهترین مسیر برای افراد معمولی، مسیر دورود و الیگودرز است؛ اما اگر کوهنورد باشید، بدون شک بهترین انتخاب برای سفر به دریاچه گهر، مسیر ازنا و کوهنوردی از اشترانکوه است.

پیاده روی دریاچه گهر از سمت شهرستان دورود حدود 13 کیلومتر (5 ساعت) و از سمت شهرستان الیگودرز حدود 8 کیلومتر (2 ساعت) می‌باشد. رسیدن به دریاچه گهر از مسیر ازنا نیز تنها با کوهنوردی حرفه‌ای و با تجهیزات مناسب امکان‌پذیر است.

 
نام مسیرمسافت از شهر تا مسیر پیاده‌رویمسافت پیاده‌روی تا دریاچهدرجه سختی پیمایش
دورود24 کیلومتر13 کیلومتر2 از 5
الیگودرز66 کیلومتر8 کیلومتر1 از 5
ازنا28 کیلومترکوهنوردی حرفه‌ای
درختان دریاچه گهر
گردشگری که به تماشای دریاچه گهر نشسته است | عکس از اینستاگرام afsane.soleymaniii

مسیر دریاچه گهر از سمت شهرستان دورود

این مسیر رایج‌ترین و محبوب‌ترین مسیر به دریاچه گهر می‌باشد که از سمت شهرستان دورود به دریاچه گهر می‌رسد. ابتدا با ماشین حدود 24 کیلومتر از دورود به سمت محل پارکینگ ابتدای مسیر (پارکینگ چشمه خیه یا چشمه خرم) می‌روید. از اینجا شروع به پیاده‌روی می‌کنید که حدود 4 تا 6 ساعت زمان می‌برد (حدود 13 کیلومتر).

مسیر در بعضی از نقاط شیب سختی دارد، اما در کل، صعب‌العبور نیست و با آمادگی جسمانی متوسط به راحتی قابل طی‌شدن است. برای حمل وسایل و بار، می‌توانید از افراد بومی و محلی قاطر یا الاغ کرایه کنید. 

سخت‌ترین بخش مسیر دریاچه گهر از سمت دورود، سراشیبی پنبه کار است که شیب بسیار زیادی دارد. ارتفاع از سطح دریا در ابتدای این سراشیبی 2540 متر و انتهای آن 2080 متر است. فاصله بین ابتدا و انتهای سراشیبی نیز حدود 1200 متر است و شما باید در این فاصله کم حدود 500 متر، کاهش ارتفاع داشته باشید (شیب حدود 38 درصد).

جاده دریاچه گهر، از شهر دورود تا ابتدای مسیر پیاده روی، آسفالت است و می‌توانید به راحتی با خودروی شخصی آن را طی کنید. پارکینگ ابتدای مسیر پیاده روی نیز از امنیت کافی برخوردار است و با خیال راحت می‌توانید ماشین خود را آن‌جا پارک کنید.

مسیر پیاده روی دریاچه گهر از سمت دورود

مسیر دریاچه گهر از سمت شهرستان دورود
مسیر دریاچه گهر از سمت شهرستان دورود | عکس از اینستاگرام moein_marzban

مسیر دریاچه گهر از سمت شهرستان الیگودرز

مسیر دوم از طریق شهرستان الیگودرز به دریاچه گهر است. پیاده روی این مسیر، کوتاه‌تر از مسیر اول است و اما مسافتی که باید با خودرو طی کنید تا به ابتدای مسیر پیاده روی برسید کوهستانی‌تر و طولانی‌تر از مسیر اول است. از شهر الیگودرز تا ابتدای مسیر پیاده روی، حدود 66 کیلومتر می‌باشد. بعد از پایان مسیر ماشین‌رو، حدود 2 ساعت (حدود 8 کیلومتر) پیاده روی در پیش دارید.

لازم به ذکر است که 18 کیلومتر پایانی مسیری که باید با خودرو طی کنید تا به ابتدای مسیر پیاده روی برسید، سنگلاخی است و عبور از آن با ماشین‌های آفرود، نیسان و مینی‌بوس امکان‌پذیر است. اگر تصمیم دارید که از سمت شهرستان الیگودرز به دریاچه گهر بروید، بهتر است خودروی شخصی خود را در شهر الیگودرز پارک کنید و از آن‌جا با کمک افراد محلی، یک خودروی مناسب برای سفر خود هماهنگ کنید.

مسیر پیاده روی دریاچه گهر از سمت الیگودرز 

مسیر دریاچه گهر از سمت شهرستان الیگودرز | ویدیو از اینستاگرام shantiii.travel

مسیر دریاچه گهر از سمت شهرستان ازنا

این مسیر نیازمند آمادگی کامل و تجهیزات مناسب برای کوهنوردی است. اگر تمایل دارید از این مسیر به دریاچه گهر سفر کنید، از شهر ازنا به سمت دورود حرکت کنید. حدود 12 کیلومتر بعد از شهر ازنا، تابلوی خروجی روستای دربند را خواهید دید. از این خروجی خارج شوید. بعد از حدود 10 کیلومتر و عبور از روستاهای دربند و تیان، به انتهای جاده و روستای بیدستانه خواهید رسید. (این جاده آسفالت است.)

روستای بیدستانه، جایی است که باید خودروی خود را پارک کرده و برای پیمایش به سمت دریاچه گهر، خود را آماده کنید. از روستای بیدستانه تا دریاچه، حدود 4 تا 5 ساعت کوهنوردی در پیش خواهید داشت.

مسیر دریاچه گهر از سمت تیان ازنا
نمای دریاچه گهر از فراز اشترانکوه ازنا
دریاچه گهر از فراز اشترانکوه ازنا | عکس از اینستاگرام farzad.dehghani1360

رفتن به دریاچه گهر با دوچرخه

به جز مسیری که از سمت شهرستان ازنا به نگین اشترانکوه می‌رسد و نیازمند کوهنوردی است، رفتن به دریاچه گهر با دوچرخه از سمت شهرستان‌های دورود و الیگودرز امکان‌پذیر است. تاکنون گردشگران زیادی با دوچرخه خود را به دریاچه گهر رسانده‌اند. البته طبیعت‌گردی با دوچرخه نیازمند تجهیزات و امکانات مناسبی است و اگر از تجربه کافی طبیعت‌گردی با دوچرخه برخوردار نیستید بهتر است از تجربیات افرادی که به صورت حرفه‌ای، با دوچرخه طبیعت‌گردی می‌کنند بهره بگیرید و با آن‌ها همسفر شوید.

رفتن به دریاچه گهر با دوچرخه
طبیعت‌گردی با دوچرخه و سفر به دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام abolfazlaghajani1212

بهترین زمان برای سفر به دریاچه گهر

بهترین زمان سفر به دریاچه گهر از اواخر بهار تا اواسط تابستان است. این زمان به علت وضعیت آب‌وهوایی مطلوب، مناظر طبیعی خیره‌کننده، و توجه به جزئیات رنگارنگ اطراف دریاچه، انتخاب مناسبی برای سفر به این منطقه به حساب می‌آید.

از اواخر اردیبهشت تا پایان خرداد، هوا بهبود می‌یابد و لاله‌ها و شقایق‌ها زینت‌بخش مسیر می‌شوند. در این فصل، طبیعت اطراف دریاچه رنگین‌کمانی از زیبایی را به نمایش می‌گذارد و گردشگران می‌توانند لذت‌بخش‌ترین اوقات خود را در این منطقه سپری کنند.

تلفیق موسیقی و صدای امواج دریاچه گهر | ویدیو از اینستاگرام rahirahmani

آب تنی در دریاچه گهر
آب تنی در ساحل دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام neda.naturegirl
گردشگران در دریاچه گهر
گردشگران در دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام mohammadrezaid

توصیه می‌شود از سفر به دریاچه گهر در فصل زمستان خودداری کنید، زیرا با سرد شدن هوا و بارش برف، سطح دریاچه یخ می‌زند و دسترسی به این منطقه برای افراد غیرحرفه‌ای دشوار می‌شود. در این فصل، کوهنوردان حرفه‌ای با تجربه اغلب به دریاچه گهر می‌روند و از مناظر زیبای طبیعت سفیدپوش لذت می‌برند، اما برای عموم مردم که به صورت تفریحی سفر می‌کنند، توصیه نمی‌شود.

دریاچه گهر در فصل زمستان
دریاچه گهر در فصل زمستان | عکس از اینستاگرام sepehr.goodarzi

راهنمای اقامت در دریاچه گهر

برای اقامت در نزدیکی دریاچه گهر، گزینه‌های اقامتی محدودی موجود است و اکثر گردشگرانی که به این منطقه می‌روند، شب را در کنار دریاچه به سر می‌برند و کمپ می‌زنند. برای این منظور، بهتر است لوازم کمپینگ و شب مانی را همراه داشته باشید. در سمت غربی دریاچه، به دلیل داشتن برق، نگهبانی و سکوی چادرزدن، گزینه بهتری برای اقامت محسوب می‌شود؛ اما قبل از هرچیز، حضور خود را به مدیریت دریاچه اعلام کنید.

باید توجه داشت که امکان رفت و آمد حیواناتی مانند گراز وحشی در اطراف دریاچه وجود دارد و اغلب در جستجوی غذا در اطراف چادرها و کمپ‌ها هستند. لذا توصیه می‌شود غذاهای خود را در داخل چادر نگه دارید و زباله‌های غذایی را نیز از محل کمپ خود دور نگه دارید. همچنین برای شستن ظروف و لباس‌ها، به محل‌های مشخص‌شده در نزدیکی دریاچه مراجعه کنید.

در نهایت، برای اقامت در دریاچه گهر بهتر است وسایل کمپینگ لازمه را به‌همراه داشته باشید؛ چرا که اطراف دریاچه اقامتگاهی وجود ندارد و تجهیزات کمپینگ می‌توانند اقامت شما را راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کنند. یکی از بخش‌های زیبای دریاچه گهر، جنگلی است که در ساحل دریاچه قرار دارد و اغلب گردشگران در این ناحیه چادر خود را برپا می‌کنند.

اقامت در دریاچه گهر لرستان
کمپ گردشگران در ساحل دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام irangardi_konim

وسایل مورد نیاز برای سفر به دریاچه گهر

برای سفر به دریاچه گهر (نگین اشترانکوه) و اقامت در این منطقه بکر، تجهیزات و لوازم مورد نیاز خود را پیش از آغاز سفر مهیا کنید. به این نکته مهم توجه داشته باشید که تهیه و آماده‌سازی لوازم مورد نیاز را قبل از سفر به دریاچه گهر انجام دهید؛ زیرا قیمت اجناس در مغازه‌های اطراف دریاچه ممکن است بسیار گران‌تر باشد.

مواد غذایی را همراه خود به دریاچه گهر ببرید | عکس از اینستاگرام elmira.hosseiini
مواد غذایی را همراه خود به دریاچه گهر ببرید | عکس از اینستاگرام elmira.hosseiini

1- کفش مناسب کوه‌پیمایی و یک جفت باتوم کوهنوردی (به دلیل دسترسی دشوار به محل دریاچه)

2- در فصل تابستان، یک جفت صندل طبیعتگردی برای قدم زدن کنار دریاچه

3- زیرانداز، پتو یا خواب کیسه خواب و بالش بادی برای اقامت شبانه در ساحل دریاچه

4- کلاه و لباس گرم به دلیل تغییرات آب و هوا

5- لباس اضافه برای مواقعی که نیاز به تعویض لباس دارید

6- فلاسک و قمقمه

7- قابلمه یا تابه برای آماده‌سازی غذا

8- مواد غذایی به اندازه روزهای اقامت در دریاچه گهر (درنظر داشته باشید که اطراف دریاچه امکانات کافی وجود ندارد)

9- خوراکی‌های مقوی و فاسد نشدنی مثل آجیل و میوه خشک

10- کبریت یا فندک برای روشن‌کردن اجاق مسافرتی (از روشن‌کردن آتش خودداری کنید)

11- کرم دافع حشرات

12- ضدعفونی‌کننده دست

13- دستمال مرطوب

14- کمک‌های اولیه و داروهای ضروری

15- حوله و لوازم بهداشتی شخصی

16- عینک آفتابی و ضدآفتاب برای محافظت از چشم‌ها و پوست در برابر نور و اشعه خورشید

17- نقشه یا جی‌پی‌اس بر روی موبایل

18- چراغ قوه یا چراغ شارژی برای تامین نور در شب

19- پاوربانک به دلیل عدم دسترسی به برق

20- باتری اضافی برای لوازم الکترونیکی (مثلاً چراغ قوه)

21- دوربین یا گوشی هوشمند با حافظه‌ی کافی برای ثبت لحظات زیبای سفر

مجهز به دریاچه گهر سفر کنید | عکس از اینستاگرام elmira.hosseiini
مجهز به دریاچه گهر سفر کنید | عکس از اینستاگرام elmira.hosseiini
تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای سفر به دریاچه گهر
برای سفر به دریاچه گهر لباس مناسب بپوشید | عکس از اینستاگرام sheikh_bajul
قایق سواری در دریاچه گهر
قایق بادی در دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام sheikh_bajul

نکات ایمنی سفر به دریاچه گهر

 1. برای رسیدن به دریاچه گهر، از آمادگی فیزیکی و تجهیزات لازم برخوردار باشید؛ زیرا راه ماشین‌رویی وجود ندارد.
 2. قبل از سفر به منطقه، تحقیقات لازم را انجام دهید و اطلاعات مرتبط با هوا و آب، شرایط جاده‌ها و مسیرها را کسب کنید.
 3. برای اقامت در محل‌های تعیین‌شده چادر برپا کنید و نکات ایمنی اقامت در طبیعت را رعایت کنید.
 4. شنا در دریاچه ممنوع است، از این عمل خودداری کنید. (آب دریاچه بسیار سرد است و می‌تواند عضلات شما را یکباره منقبض کند و سبب غرق‌شدن شما شود!)
 5. قبل از ماهیگیری مطمئن شوید که مجوز لازم را از مقامات مربوطه دریافت کرده‌اید.
 6. لباس‌های گرم و کیسه خواب برای شب‌های سرد در سفر خود داشته باشید.
 7. با خود کیسه زباله ببرید و زباله‌ها را جمع‌آوری کنید و با خود بازگردانید تا به حفظ محیط زیست کمک کنید.
 8. در سفر به این منطقه به سبک و سادگی سفر کنید و وسایل ضروری را انتخاب کنید تا بارتان سنگین نشود.
 9. از راهنمایی بومیان و افراد محلی استفاده کنید.
 10. از شکستن شاخه‌ها، قطع درختان و چیدن گل‌ها خودداری کنید و محیط طبیعی را حفظ کنید.
 11. از وسایل گازسوز مسافرتی برای گرم‌شدن استفاده کنید و به‌هیچ عنوان آتش روشن نکنید؛ زیرا این عمل می‌تواند به آتش‌سوزی منطقه منجر شود.
 12. با مردم محلی با احترام رفتار کنید و به فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها احترام بگذارید.

با رعایت این نکات، سفر شما به دریاچه گهر تجربه‌ای امن و لذت‌بخش خواهد بود و می‌توانید از طبیعت زیبای این منطقه به‌طور کامل لذت ببرید.

بی توجهی برخی گردشگران و ریختن زباله در حاشیه دریاچه گهر
بی توجهی برخی گردشگران و ریختن زباله در حاشیه دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
ریختن زباله در حاشیه دریاچه گهر
بی توجهی برخی گردشگران و ریختن زباله در حاشیه دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45

نظر گردشگران در مورد دریاچه گهر

دریاچه گهر از جمله جاذبه‌های طبیعی ایران است که نظر گردشگران خارجی را نیز به خود جلب کرده است. در ادامه نظر برخی از گردشگران خارجی که به دریاچه گهر سفر کرده‌اند، آورده شده است. لازم به ذکر است که این گردشگران نظر خود را در سایت Tripadvisor.com ثبت کرده‌اند.

هاینریش شولتز اهل شهر فرانکفورت آلمان که در Jan سال 2020 به دریاچه گهر سفر کرده و آن را یک دریاچه بسیار زیبا معرفی کرده است: «پس از یک مسافرت طولانی از الیگودرز (تقریباً ۶ ساعت برای ما)، از طریق تپه‌ها و کوه‌های سنگی به دریاچه‌ای بسیار زیبا به نام “گهر” رسیدیم. گهر در یک دره پنهان قرار گرفته بود، بسیار آرام و زیبا. ما دو شب و سه روز در آنجا کمپ زدیم و این یکی از بهترین تجربیاتی بود که در ایران داشتیم… چنین منظره‌های زیبایی… اگر برای یک مسافرت با درجه سختی متوسط آماده هستید، به لرستان سفر کنید و شک نکنید.

راشل جی که در اوت سال 2018 به همراه دوستانش به دریاچه گهر سفر کرده است، در مورد تجربه خود می‌گوید: «ما حدود ۴ ساعت با کوله‌پشتی درحال پیمایش بودیم و از جاده‌ای فوق‌العاده زیبا لذت بردیم؛ پس از رسیدن به این دریاچه آرام و صاف، تعجب زده شدیم. سپس چادرهایمان را نصب کردیم و یکی از خوشمزه‌ترین غذاهایی که تاکنون سعی کرده بودم را خوردیم، کباب پرسی با برنج. علاوه بر این، خوش شانس بودیم که راهنمای محلی عالی‌ای داشتیم. به همه پیشنهاد می‌کنم که به آنجا بروند و از آن لذت ببرند.»

I still can not believe the untouched beauty of Lorestan's nature. Gahar lake is one of these magnificent natures. The best season to visit this place is from end of Spring to the beginning of Fall. although you might face a little crowd of mosquitos and flys during the day, the weather is amazing near the lake under the shade 🙂

این کاربر که بنظر می‌رسد ایرانی است در مورد سفر خود به دریاچه گهر می‌گوید: «هنوز هم نمی‌توانم به زیبایی بکر طبیعت لرستان باور کنم. دریاچه گاهار یکی از این نقاط زیبای طبیعت است. بهترین فصل برای بازدید از این مکان از انتهای بهار تا ابتدای پاییز است. با اینکه ممکن است در روز با یک کمی پره و مگس مواجه شوید، اما آب و هوا در نزدیکی دریاچه زیر سایه عالی است.

The hike to the lake is as beautiful as the lake - a must do! A 12km hike up to this remote lake is well worth it and can be managed by most hikers. We were lucky enough to have a great local guide who knew the hike and the lake like the back of his hand. Plan ahead and enjoy the natural beauty of Iran.

این گردشگر اهل کالگری کشور کانادا از همان ابتدای مسیر پیاده روی دریاچه گهر، مسحور طبیعت بکر اشترانکوه شده است و می‌گوید: «پیاده روی به سمت این دریاچه به همان اندازه زیباست که دریاچه زیباست – یک کار ضروری. پیاده روی 12 کیلومتری به این دریاچه دور افتاده، بسیار ارزش دارد و توسط اکثر پیاده‌روها قابل انجام است. ما خوش‌شانس بودیم که راهنمای محلی عالی‌ای داشتیم که مسیر پیاده‌روی و دریاچه را مثل دست خودش می‌شناخت. پیش‌بینی کنید و از زیبایی طبیعی ایران لذت ببرید.»

بخش جنگلی دریاچه گهر
بخش جنگلی دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه گهر

منطقه‌ای که دریاچه گهر در آن قرار دارد، به خاطر ویژگی‌های طبیعی و ارتفاعات زیبا، به یک پارک طبیعی حیرت‌انگیز تبدیل شده است. دره‌های سرسبز با جلوه‌های باشکوه، همچنان توانسته‌اند از این نقطه دیدنی، جایی به شدت دلنشین و دل‌انگیز برای گردشگران ایجاد کنند.

دریاچه گهر و منطقه اطراف آن محیطی زنده و متنوع برای حیات وحش و گیاهان است. این منطقه به عنوان یکی از حفاظت‌شده‌ترین نقاط اشترانکوه شناخته می‌شود. انواع مارماهی، قورباغه، ماهی قزل آلا رنگین کمان و لاک‌پشت از جمله جانوران آبزیان در این دریاچه زیست می‌کنند.

در منطقه اطراف اشترانکوه نیز جانوران گوناگونی از جمله بز و آهو تا پلنگ، کبک دری، عقاب طلایی، گرگ، خرس قهوه‌ای، گراز و کفتار مشاهده می‌شوند. این تنوع جانوری طبیعت‌گردانان را جذب می‌کند.

در زمینه گیاهان نیز بیش از ۶۰۰ گونه گیاهی و حدود ۵۳ نوع درخت و درختچه در اطراف این دریاچه شناسایی شده‌اند. این گیاهان شامل زرشک، شیرخشت، گردو، بید، سیب وحشی، دافته، شنگ، ارژن، بادام وحشی و انجیر هستند.

پوشش گل‌های این منطقه نیز بسیار جذاب است. گل‌های وحشی زیبا مانند لاله‌های واژگون و وحشی، تاج خروسی، شقایق و زنبق، زینت‌بخش اطراف دریاچه گهر می‌باشند.

پوشش گیاهی دریاچه گهر
پوشش گیاهی دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
رزهای وحشی حاشیه دریاچه گهر
رزهای وحشی حاشیه دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
زالزالک وحشی حاشیه دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
زالزالک وحشی حاشیه دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
سیب وحشی حاشیه دریاچه گهر
سیب وحشی حاشیه دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
گل موسیر در حاشیه دریاچه گهر
گل موسیر در حاشیه دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
پوشش گیاهی دریاچه گهر
پوشش گیاهی دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
پوشش گیاهی دریاچه گهر
پوشش گیاهی دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
پوشش گیاهی دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45
پوشش گیاهی دریاچه گهر | عکس از اینستاگرام romato45

جمع بندی و سخن آخر

به عنوان یک سرزمین بکر و کم نظیر، دریاچه گهر نقش یک جواهر زیبا در طبیعت ایران را ایفا می‌کند. این گنجینه طبیعی، در قلب رشته‌کوه‌های اشترانکوه و زاگرس، در استان لرستان واقع شده است. دریاچه گهر، به نگین اشترانکوه معروف است. آب زلال دریاچه و زیبایی‌های اطرافش، یکی از مسیرهای طبیعت‌گردی محبوب برای عاشقان سفر و گردشگران ایرانی و خارجی به شمار می‌آید.

در مجموع، دریاچه گهر با رنگ‌های زیبا، آب شفاف، مناظر خیره‌کننده و فرصت‌های منحصر به فرد برای طبیعت‌گردی، سفری تازه و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را برای هر گردشگر به ارمغان می‌آورد. این منطقه به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی مهم ایران، مناسب‌ترین مقصد برای آرامش جسم و روح در کنار طبیعت آرام و دل‌نشین است. به همین دلیل، در صورتی که به دنبال تجربه‌ای متفاوت و دلنشین هستید، سفر به دریاچه گهر را به شدت توصیه می‌کنیم. همچنین، ماجراهایی در انتظار شما هستند که هرگز از یاد نخواهند رفت. سالانه حدود 100 هزار گردشگر به این منطقه سفر می‌کنند تا از زیبایی‌های طبیعت و شگفت‌انگیزهای دریاچه گهر بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *